Šriftas:
A A A
Fonas:
Baltas Juoda
Iliustracijos:
Rodyti Slėpti
Close
Informacinė kampanija kviečia tėvus pasikalbėti su vaikais apie psichoaktyviąsias medžiagas
Informacinė kampanija kviečia tėvus pasikalbėti su vaikais apie psichoaktyviąsias medžiagas

Netylant kalboms apie augantį nepilnamečių psichoaktyviųjų medžiagų vartojimą, daugelis tėvų stengiasi nuo to apsaugoti savo vaikus, tačiau dažnai nežino, kaip su jais kalbėtis šia tema. Ieškant sprendimų, kaip palengvinti tėvų pokalbius su vaikais apie psichoaktyviųjų medžiagų keliamas grėsmes, Respublikinis priklausomybės ligų centras kartu su Sveikatos apsaugos ministerija inicijavo informacinę kampaniją „Pelėda mitų neėda“.

Kampaniją sudaro 10 trumpų animuotų videofilmų, kurių kiekvienas orientuotas į tam tikrus tėvų ir vaikų pokalbio aspektus: kaip pradėti pokalbį, kaip išmokyti vaiką pasakyti „ne“, kaip elgtis įtariant, kad vaikas gali vartoti psichoaktyvias medžiagas, ką atsakyti į vaikų užduodamus nepatogius klausimus, kur ieškoti pagalbos ir kaip ją suteikti kitam.

Respublikinio priklausomybės ligų centro (RPLC) direktorė dr. Aušra Širvinskienė sako, kad su vaikais ir paaugliais dirbantys centro medikai vis dažniau mato pagalbos dėl vaikų psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo besikreipiančius tėvus. Tiesa, dažniausiai tai, kas kelia tėvams nerimą, dar nebūna priklausomybė, o žalingas vartojimas, pasireiškiantis perdozavimu, sąmonės praradimu ir panašiai.

„Paaugliams priklausomybė dažniausiai dar būna neišsivysčiusi, nes jų vartojimo patirtis neilga. Svarbu žinoti, kad anksčiau pradėjus vartoti didėja tikimybė, kad ir priklausomybė išsivystys anksčiau. Todėl reikėtų atvirai, negąsdinant ir nemoralizuojant su vaikais kalbėtis apie psichoaktyviųjų medžiagų žalą. Kiekvienas tėvas ir mama tiki ir tikisi, kad nesusidurs su šia bėda, bet realybė, deja, būna ir kitokia, tad norėjome suteikti tokiose situacijose atsidūrusiems tėvams įrankį, kuris būtų naudingas. Videofilmai yra tarsi gairės, padėsiančios ruošiantis pokalbiui ir jo metu“, – kalba dr. A. Širvinskienė.

Nemažai tėvų norėtų pasikalbėti su vaikais apie psichoaktyviųjų medžiagų žalą ir grėsmes, bet jiems patiems trūksta informacijos, kas ir sustabdo nuo pokalbių. Be to, psichoaktyviųjų medžiagų temą supa daug mitų, kurie taip pat nepadeda tėvams.

Pasak RPLC Metodinio vadovavimo ir monitoringo skyriaus vedėjos Evelinos Pridotkienės, todėl kampanijos „veidu“ tapo pelėda – išminties ir žinių simbolis, kuri, pasitelkdama aiškią, moksliškai pagrįstą informaciją, paneigia mitus ir pataria tėvams.

„Yra daug informacijos apie psichoaktyviųjų medžiagų žalą, tėvų vaidmenį saugant nepilnamečius nuo tokių medžiagų vartojimo, patarimų, kaip elgtis, tačiau ji nebuvo išgryninta ir sukoncentruota vienoje vietoje. Kuriant videofilmus dirbo šios srities ekspertų grupė, psichologai, psichoaktyviųjų medžiagų prevencijos specialistai. Norintiems pasigilinti į vieną ar kitą temą sukurtos nuorodos, kur pasidomėti daugiau. Videofilmus galima peržiūrėti mobiliajame telefone, patogioje vietoje ir patogiu laiku – tai padidina informacijos pasiekiamumą ir sklaidą“, – sako ji.

Nors svarbiausia tikslinė grupė yra tėvai, RPLC atstovė mano, jog videofilmai bus naudingi ir mokyklų bendruomenėms, sveikatos specialistams.

„Mokytojams yra parengtos papildomos metodinės rekomendacijos, kaip naudoti šiuos videofilmus bendraujant su mokyklų tėvų bendruomene, inicijuoti diskusijas šiuo klausimu, paskatinti tėvus pasidalinti nuomonėmis ir nuogąstavimais“, – kalba E. Pridotkienė.

Informacine kampanija taip pat norima priminti, kad vaikų eksperimentavimo su psichoaktyviosiomis medžiagomis nederėtų priskirti paauglystei ir numoti į tai ranka. Kuo greičiau tėvai, mokytojai, kiti artimi asmenys pastebės, kad vaikas vartoja, tuo greičiau jam bus suteikta pagalba ir tuo paprasčiau bus šio žalingo vartojimo atsisakyti ir sveikti.

„Tėvai, globėjai ar artimieji, įtariantys, kad vaikas gali vartoti psichoaktyviąsias medžiagas ar net būti nuo jų priklausomas, tiek telefonu, tiek atvykę gyvai gali konsultuotis su RPLC specialistais Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje ir Panevėžyje. Tėvams teikiamos konsultacijos apie priklausomybės sindromą ir žalingą vartojimą, viso to priežastis ir pagalbos būdus, apie tai, kaip bendrauti su vaiku ir reaguoti į jo rizikingą elgesį, o prireikus galima konsultuotis su gydytoju psichiatru, kuris įvertinęs situaciją pasiūlys reikalingą pagalbos ar gydymo būdą“, – apibendrina dr. A. Širvinskienė.

Videofilmus ir kitą kampanijos medžiagą galima rasti šioje nuorodoje: https://www.rplc.lt/kita-pagalba-lietuvoje/informacija-tevams/

+
Slapukų nustatymai
Būtinieji
Šie slapukai yra būtini, kad veiktų svetainė, mūsų sistemose negali būti išjungti.
Funkciniai
Šie slapukai suteikia galimybę pagerinti funkcionalumą ir suasmeninimą, pavyzdžiui, jie pagerina pateikiamo turinio formatą ir formą, nustato šrifto dydį ar svetainės elementų pozicijas. Jie gali būti įdiegti mūsų arba kitų tiekėjų, kurie teikia į mūsų puslapius įdėtas paslaugas. Jei neleisite šiems slapukams veikti, kai kurios ar visos minėtos funkcijos negalės tinkamai veikti. Funkciniai slapukai šiuo metu nenaudojami.
Statistiniai
Šie slapukai leidžia mums skaičiuoti apsilankymus ir lankytojų srauto šaltinius, kad galėtume matuoti ir gerinti svetainės veikimą. Pvz., pateikti skaitomiausią turinį pagal rubrikas, kategorijas. Visa šių slapukų informacija yra apibendrinta, todėl anoniminė. Jei neleisite šiems slapukams veikti, nežinosime, kad lankėtės mūsų puslapyje. Statistiniai slapukai šiuo metu nenaudojami.
Reklaminiai
Šiuos slapukus per mūsų svetainę naudoja mūsų reklamos partneriai. Tos bendrovės gali juos naudoti jūsų interesų profiliui formuoti ir jums tinkamoms reklamoms kitose svetainėse parinkti. Jie veikia unikaliai identifikuodami jūsų naršyklę ir įrenginį. Jei neleisite šiems slapukams veikti, įvairiose kitose svetainėse nematysite mūsų tikslingai Jums skirtų pasiūlymų. Reklaminiai slapukai šiuo metu nenaudojami.