Respublikinis priklausomybės ligų centras, vykdydamas Europos Sąjungos paramos projektą „Priklausomybės ligų profilaktikos, diagnostikos ir gydymo kokybės ir prieinamumo gerinimas“ (Nr. 08.4.2-ESFA-V-621), parengė „Priklausomybės nuo alkoholio ankstyvosios diagnostikos ir ambulatorinio gydymo metodiką“. Siekiant pritaikyti Metodiką Lietuvos gydytojų psichiatrų poreikiams, Metodika buvo derinama su RPLC dirbančiais gydytojais, išoriniais ekspertais ir universitetų mokslininkais.
„Gydytojai psichiatrai konsultuoja, teikia ambulatorines abstinencijos gydymo ir atkryčių prevencijos paslaugas. Tačiau pastaruosius dešimtmečius Lietuva neturėjo specialiai parengto įrankio šios praktikos kokybei užtikrinti. Priklausomybės nuo alkoholio ankstyvosios diagnostikos ir ambulatorinio gydymo metodika yra pirmasis tokio pobūdžio resursas.“, – sako Respublikinio priklausomybės ligų centro (RPLC) vadovas dr. Emilis Subata.
Metodika siekia formuoti gydytojų psichiatrų ir vaikų paauglių psichiatrų, dirbančių ambulatoriškai, vieningą, mokslu grįstą požiūrį į darbą su pacientais, turinčiais sveikatos sutrikimų dėl alkoholio vartojimo, padidinti jų kompetenciją teikti pacientų lūkesčius ir poreikius atitinkančias, kokybiškas ambulatorinio gydymo paslaugas. Metodika suplanuota kaip įrankis gydytojams, kurioje jie lengvai surastų pagrindines mokslines nuostatas, ir skatintų išsamesniems savarankiškiems mokslo rezultatų ir klinikinės praktikos tyrinėjimams.
Metodikos autoriams buvo keliamas uždavinys pirmiausia susisteminti priklausomybės nuo alkoholio ankstyvosios diagnostikos ir klinikines gydymo rekomendacijas, pateikiamas prieinamuose apibendrintuose priklausomybių medicinos bei priklausomybių psichiatrijos dokumentuose.