Respublikinio priklausomybės ligų centro (RPLC) darbuotojai dalinasi savo žiniomis ir užsienyje. Vilniaus filialo Alkoholinės ir narkotinės abstinencijos gydymo skyriaus vedėjas gydytojas Artūras Barkus tarptautinėje konferencijoje „Lisbon Addictions 22“ skaitė pranešimą apie žmonių, kurie vartoja opioidus, stacionarinį gydymą ir jo trumpalaikius rezultatus.
Europoje pagrindine mirties priežastimi nuo psichoaktyviųjų medžiagų (PAM) perdozavimo išlieka opioidų vartojimas. 2020 m. Vilniuje atlikto PAM likučių panaudotuose švirkštuose tyrimo duomenimis, švirkštuose taip pat daugiausia rasta opioidų. Pasak gydytojo, nepaisant problematiško šių medžiagų vartojimo, Lietuvoje žmonių, besigydančių nuo žalingo opioidų vartojimo, dalis vis dar nedidelė: „Gydymo vaistais prieinamumas nėra pakankamas, tačiau dalis vartotojų jo atsisako ir siekia nutraukti opioidų vartojimą stacionare“.
Tyrimu, kurį atliko RPLC bendradarbiaudamas su Vilniaus universiteto mokslininkais, siekta įvertinti, ar yra ypatybių, susijusių su sėkmingu opioidų nutraukimu stacionare. Analizuota 65 pacientų, gydytų RPLC, duomenys. Vertinti sociodemografiniai (amžius, lytis, užimtumas) ir klinikiniai (medžiagų vartojimas, būklės sunkumas, ankstesni gydymo epizodai, gretutinės ligos) veiksniai.
Rezultatai:
Tiriamųjų amžiaus vidurkis – 35,7 metai. 15 % pacientų kreipėsi pagalbos pirmą kartą. Taip pat paaiškėjo, kad 86 proc. tyrimo dalyvių opioidų vartojimą derina kartu su kitomis psichoaktyviomis medžiagomis. „Neretai jie vartojami su benzodiazepinais, t. y. raminamaisiais vaistais. Taip pat opioidų vartojimą lydi ir alkoholis. Tai stiprina apsinuodijimo ir perdozavimo riziką“, – pastebi A. Barkus. Vertinant ryšį tarp šių ir kitų kintamųjų su sėkmingu gydymu išsiaiškinta, kad nė vienas rodiklis nėra statistiškai reikšmingas.
A. Barkus teigia, kad iš tyrimo rezultatų matoma, kad: „tik apie 37 proc. vartotojų sėkmingai baigė gydymą ir buvo nukreipti tolesniam priklausomybės gydymui vaistais ar abstinencija grįstam psichosocialinam gydymui. Opioidų nutraukimas stacionare yra susijęs su aukšta perdozavimo rizika išėjus iš ligoninės ir galėtų būti tinkamas kai kuriems pacientams, kurie tęsia ilgalaikį priklausomybės gydymą. Ypatingas dėmesys turėtų būti skiriamas pacientų informavimui apie galimus gydymo būdus, jų efektyvumą ir rizikas, bei siekiui didinti gydymo vaistais prieinamumą“.