Šriftas:
A A A
Fonas:
Baltas Juoda
Iliustracijos:
Rodyti Slėpti
Close
Metų pabaiga RPLC – dar daugiau Jūsų labui
Metų pabaiga RPLC – dar daugiau Jūsų labui

2022 m. IV ketvirtis Respublikiniame priklausomybės ligų centre – dar daugiau pagalbos, naujos paslaugos, atsinaujinimai, dirbama dėl geresnės paslaugų kokybės, bendradarbiaujama su kitomis įstaigomis,  RPLC specialistai kelia kvalifikaciją ir dalinasi gerąja patirtimi.

PRADEDA VEIKTI KLAIPĖDOS FILIALO VAIKŲ DIENOS STACIONARAS

Gruodžio 13 d. pradėjo veikti RPLC Klaipėdos filialo Vaikų dienos stacionaras. Nuo šiol dar daugiau vaikų, žalingai vartojančių psichoaktyviąsias medžiagas, galės sulaukti kokybiškos ir profesionalios pagalbos.

Kiekvienas vaikas dienos stacionare gaus išskirtines, unikalias, tik jam vienam pritaikytas paslaugas. „Vaikai ir jų artimieji gaus profesionalią pagalbą, su jaunuoliais dirbs kompetentingi savo srities specialistai – vaikų ir paauglių gydytojai psichiatrai, psichologai, socialiniai darbuotojai ir ergoterapeutai. Čia bus lavinami jaunuolio emociniai, socialiniai, pažintiniai ir mokymosi įgūdžiai ir tokiu būdu kompleksiškai sprendžiamos rizikingo elgesio ir žalingo vartojimo sukeliamos problemos. Taip pat užtikrinsime nenutrūkstamą mokymosi procesą“, – naują centrą pristato RPLC Klaipėdos filialo direktorė Vaida Karulaitienė. Daugiau skaitykite čia.

VIENINGAI IR KARTU 5 METUS

Lapkričio 1 d. sukako lygiai penkeri metai, kai Lietuvoje po vienu stogu ir visi vieningai pradėjo veikti penki priklausomybės ligų centrai Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose ir Panevėžyje. Tai iš esmės pakeitė paslaugų kokybę norintiems sveikti priklausomiems žmonėms ir jų artimiesiems. „Priklausomybės ligų centro (RPLC) filialų sujungimas 2017 m. buvo vienas iš pirmųjų LR Sveikatos apsaugos ministerijos žingsnių, atspindinčių vis didėjantį politikų dėmesį psichikos sveikatai, įskaitant ir pagalbą asmenims su priklausomybėmis. Tai buvo viską pakeitęs požiūris, nuosekliai ir tikslingai veikiant, leidęs sukurti unifikuotas šalies priklausomybės gydymo ir mokymų programas, ES ir pasaulinius standartus atitinkančias metodikas, suvienijęs jėgas ypač profesionaliai paruošti gydytojus ir specialistus. Visa tai į naują lygį pakėlė į bėdą papuolusių šeimų sveikimo procesus ir davė reikšmingų rezultatų“, – penkmetį apibendrina RPLC direktorius dr. Emilis Subata. Daugiau skaitykite čia.

LEIDINIAI SVEIKATOS PRIEŽIŪROS SPECIALISTAMS BEI ASMENIMS, BESIKREIPIANTIEMS DĖL RŪKYMO

Dažnai girdime, kad metimas rūkyti vien tik paties rūkančiojo reikalas, kad užtenka tik valios pastangų? Rūkymas – viena labiausiai „nuvertintų“ priklausomybių. Dažnai nesuvokiama, kad norint atsisakyti šios priklausomybės, reikalinga specialisto pagalba ir savarankišką metimą dažnai lydi atkrytis ir nesėkmės. Priklausomybė nuo nikotino yra ne žalingas įprotis ar valios trūkumas, bet ir liga, kuri turi būti gydoma pasitelkiant efektyvias, mokslu grįstas metodikas. RPLC siekia suteikti visapusišką pagalbą metantiems rūkyti. Tuo tikslu Centras parengė du leidinius – sveikatos priežiūros specialistams bei asmenims, besikreipiantiems dėl rūkymo. Leidinius rasite čia.

TARPTAUTINĖ NERŪKYMO DIENA

Lapkričio 17 d. minėjome tarptautinę nerūkymo dieną. Šią dieną Centro specialistai pakvietė sveikatos priežiūros specialistus prisijungti prie nuotolinio seminaro „Pagalba metantiems rūkyti: medikamentinis gydymas ir konsultavimo ypatumai“ ir įgyti daugiau žinių apie pagalbos norintiems mesti rūkyti galimybes: šiuolaikinius medikamentinio gydymo būdus bei konsultavimo ypatumus.

EKSPERTAI ĮVERTINO METAMFETAMINO VARTOJIMO PREVENCIJOS IR ŽALOS MAŽINIMO POREIKIUS

Pastaraisiais metais Europoje matomas augantis metamfetamino vartojimas – pastarąjį dešimtmetį nelegalių medžiagų sulaikymų duomenys rodo, kad metamfetamino prieinamumas pamažu didėja ir jis yra aptinkamas vis daugiau valstybių. Suvokiant, kad rizikingas metamfetamino vartojimas yra auganti problema Lietuvoje ir svarbu kurti prevencijos ir gydymo strategijas, siekiant mažinti šio narkotiko vartojimo mastą, penkiose Europos Sąjungos (ES) šalyse (Lietuvoje, Vokietijoje, Slovakijoje, Lenkijoje ir Čekijoje) projekto IMPRESA rėmuose suburtos vietinių ekspertų grupės įvertino metamfetamino vartojimo prevencijos ir žalos mažinimo poreikius. Daugiau skaitykite čia.

DAR 120 PRIKLAUSOMYBIŲ KONSULTANTŲ

Jau lapkričio pradžioje sertifikatai įteikti dar 120 profesionaliai paruoštų priklausomybių konsultantų, iš kurių 96 naujausius mokymus jau baigė. Nuo kovo mėnesio trukusius jų mokymus organizavo VšĮ Problemų sprendimo centras, o inicijavo ir įgyvendino RPLC. Daugiau skaitykite čia.

CRAFT SPECIALISTŲ KONTAKTAI

Siekdami padėti artimiesiems ir didinti paslaugų jiems pasiūlą bei prieinamumą, RPLC bendradarbiauja su užsienio lektoriais ir rengia jau antrą CRAFT specialistų grupę. Dalinamės CRAFT specialistų kontaktais. 

SENOJI ARCHITEKTŪRA PRISIKELTA NAUJAM GYVENIMUI

Naujam gyvenimui prikeltas medinės architektūros paveldo pastatas, esantis Vilniuje Šlaito g. 14. Į šį kokybiškai atnaujintą kultūros paveldo pastatą planuoja grįžti RPLC Vilniaus filialo Vaikų ir jaunimo reabilitacijos skyrius. „Šis medinis statinys yra išlaikęs nemažai autentiškų elementų: langų ir durų angas bei įvairius fasadų apdailos ir puošybos elementus. Taip pat šis medinukas yra išsaugojęs beveik nepakitusį patalpų išplanavimą. Tačiau, siekiant jį pritaikyti naujiems poreikiams, atlikta nemažai atnaujinimų, kad skyriaus darbuotojai ir čia besigydantys vaikai bei paaugliai galėtų sveikti jaukiose, šiltose ir gražiose patalpose.“, – sako RPLC projektų vadovė Kristina Bernotaitė. Daugiau skaitykite čia.

KAIP SPECIALISTAI PADEDA PRIKLAUSOMIEMS ŽMONĖMS?

Minėdama psichikos sveikatos dieną ir problemos aktualumą spalio 11 d. bendradarbiaudami su Šiaulių miesto Visuomenės sveikatos biuru, Šiaulių filialo komanda – socialinė darbuotoja, psichologė, psichiatrė ir visuomenės sveikatos specialistė, teikė anonimines konsultacijas tiems, kas susiduria su priklausomybėmis (priklausomi asmenys, artimieji ir visi norintys). Taip pat šia proga pakalbinome filialo psichologę ir psichiatrę, kad jos paaiškintų, kuo šios profesijos skiriasi, kaip specialistės suteikia pagalbą filiale ir kaip atrodo jų darbo diena. Daugiau skaitykite čia.

III KETVIRČIO REZULTATŲ APTARIMAS

Spalio 26 d. Vilniuje susitiko visų RPLC filialų vadovai – Giedrius Likatavičius, Loreta Stonienė, Vaida Karulaitienė, Justina Šimanauskaitė ir Darius Mačiulis. Susitikimo metu kartu su centro direktoriumi dr. Emiliu Subata, pavaduotoja dr. Aušra Širvinskiene, komunikacijos, metodinio vadovavimo ir monitoringo, bendrųjų reikalų ir finansų valdymo skyrių vedėjomis jie aptarė strateginius klausimus ir III ketvirčio rezultatus.

PAGALBA JAUNUOLIAMS

Paauglystė kaip raidos tarpsnis yra vienas sudėtingiausių brendimo etapų. Jo metu formuojasi savęs, kaip nepriklausomo asmens, priimančio savarankiškus sprendimus, portretas. Tuo pačiu jaunas žmogus bando ir ribas ir todėl elgiasi rizikingai, daugiau eksperimentuoja. Kai kurie jaunuoliai būtent šiuo metu ima eksperimentuoti ir su psichoaktyviomis medžiagomis. Todėl svarbu į tai reaguoti ir nukreipti sveikti. Tokią pagalbą – kompleksinę profesionalią medicininę, psichosocialinę ir edukacinę – psichoaktyvias medžiagas vartojantiems vaikams ir jaunuoliams teikia Respublikinio priklausomybės ligų centro (RPLC) Vaikų ir jaunimo reabilitacijos skyriai (VJRS). Jie veikia Vilniuje ir Kaune. Vaikams ir jaunuoliams šiuo metu taip pat pradedamos teikti ir naujos paslaugos. Daugiau skaitykite čia.

PIRMAS ŽINGSNIS Į SVEIKIMĄ

Mažiau užsikrėtimų, mažiau mirčių nuo perdozavimo, užmegztas kontaktas ir žymiai didesnės galimybės nukreipti žmogų į sveikimą – tai vadinamųjų žemo slenksčio kabinetų nauda. Jau visus metus Respublikinis priklausomybės ligų centras (RPLC) teikia metodinę pagalbą žemo slenksčio paslaugų teikėjams ir taip prisideda prie dar efektyvesnės žemo slenksčio kabinetų veiklos. Daugiau skaitykite čia.

Taip pat galima pasidžiaugti, kad jau sukurta ir paruošta naudojimui Žemo slenksčio paslaugų stebėsenos informacinė sistema – ŽSP IS, kurios tikslas – vykdyti bendrą Lietuvos ŽSP veiklų stebėseną.

„MINESOTOS“ PROGRAMA ŠVENČIA JUBILIEJUS

Lapkričio mėnesį Vilniaus filialo „Minesotos“ skyrius minėjo 30 metų sukaktį. 1992 m. RPLC direktorius dr. Emilis Subata „atvežė“ Minesotą į Lietuvą – jau tuomet lapkričio mėn. pradėjo veikti „Minesotos“ skyrius Vilniaus PLC.

Tuo tarpu Kauno filialas lapkričio mėnesį minėjo „Minesotos“ programos Kaune 25-ių metų sukaktį. Sukakties proga buvo dalinamasi prisiminimais: darbuotojai, kurie dirba nuo pat programos įsikūrimo pradžios, dalinosi, kaip viskas prasidėjo, kaip viskas vystėsi, o pacientai, su kokiais stereotipais atvyko į programą ir kaip jie keitėsi gydymosi proceso metu.

DALINAMĖS PATIRTIMI IR GILINAME ŽINIAS

CRAFT metodas, skirtas darbui su žalingai vartojančių ar priklausomybės ligomis sergančių asmenų artimaisiais, sulaukė susidomėjimo ir Japonijoje. O čia su jais turėjo kuo pasidalinti RPLC, ruošiantys jau antrą CRAFT specialistų grupę. RPLC specialistės – psichologė bei sertifikuota CRAFT specialistė Kotryna Mikalauskaitė ir metodinio vadovavimo ir monitoringo sk. vedėja Milda Sakalauskaitė – dalinosi patirtimi apie šio metodo diegimą ir mokymus Lietuvoje su specialistų grupe iš Japonijos. Šios sesijos metu specialistai iš Hokkaido A/CRA/FT studijų grupės, susirenkantys periodiškai gilinti žinias bei kiti asmenys, besidomintys CRAFT programa, buvo supažindinami su šios programos situacija ir naudojimu pasaulio mastu, taip pat patirtimi apie CRAFT mokymų pradžią, vykdymą ir iššūkius Lietuvoje. Be RPLC specialisčių, pranešimą apie naujausius CRAFT metodo mokslinius tyrimus skaitė ir dr. vienas iš CRAFT metodo kūrėjų dr. Hendrik G. Roozen.

RPLC darbuotojai dalyvavo tarptautinėje konferencijoje „Lisbon Addictions 22“, kurioje pristatomi pažangiausi tyrimai padedantys suprasti ir reaguoti į šiais laikais kylančius iššūkius priklausomybių srityje. Savo patirtimi dalinosi ir RPLC Vilniaus filialo Alkoholinės ir narkotinės abstinencijos gydymo skyriaus vedėjas gydytojas Artūras Barkus, kuris konferencijoje skaitė pranešimą apie žmonių, kurie vartoja opioidus, gydymą ir apžvelgė to trumpalaikes pasekmes bei gydymo efektyvumą. Pasak jo, ypatingas dėmesys turėtų būti skiriamas pacientų informavimui apie galimus gydymo būdus, jų efektyvumą bei rizikas ir didinti prieinamumą ir žinomumą apie gydymą vaistais. Parsivežta iš konferencijos patirtimi A. Barkus pasidalino ir su savo kolegomis iš Vilniaus filialo: gautomis žiniomis iš kitų ekspertų, svarbiausiomis įžvalgomis bei naujausių tyrimų rezultatais. Tuo tarpu centro tyrėja Dovilė Mačiulytė konferencijoje pristatė vykdomo projekto IMPRESA rezultatus bei gerąsias praktikas, kurios skirtos efektyviam prevencijos strategijų kūrimui mažinant metamfetamino vartojimą. Be jų čia savo žinias gilino RPLC direktorius dr. Emilis Subata bei Metodinio vadovavimo ir monitoringo skyriaus vedėja Milda Sakalauskaitė.

Spalio 7 d. RPLC direktorius dr. Emilis Subata dalinosi savo patirtimi ir įžvalgomis konferencijoje „Priklausomybės. Veikiame kartu“. Jis skaitė pranešimą apie tai, kokį kelią nuėjo Centras per 30 nepriklausomybės metų – nuo Minesotos, pirmųjų socialinių darbuotojų ir gydymo metadonu iki žinių perdavimo kitoms šalims bei europinių projektų. Renginį organizavo Priklausomybės ligų specialistų asociacija.

Spalio 10 d. kalbėjome apie psichikos sveikatos sutrikimų stigmas ir etiketes mūsų kalboje, kaip tai veikia žmones su psichikos sveikatos sutrikimais, gydymo efektyvumą, norą gydytis ir ieškoti pagalbos bei kaip požiūris ir kalba keičia visuomenę. Diskusijoje „Psichikos sveikata ir kalba: „daunai“, „narkomanai“ ir „šizofrenikai“. Ar kas blogai?“ RPLC direktorius dr. Emilis Subata dalinosi savo perspektyva ir žiniomis, apie tai, kaip kalba gali veikti priklausomybę turinčius žmones, apie stigmas, kurios lydi šią ligą ir kaip svarbu sąmoningai žvelgti į tai, kaip vartojame žodžius, nes tai gali padėti arba trukdyti siekti pagalbos bei auginti sveikesnę visuomenę.

Spalio 18 d. RPLC Vilniaus filialo vaikų ir jaunimo reabilitacijos skyriaus vedėja dr. Giedrė Misiūnienė Vilniaus miesto savivaldybėje pristatė skyriaus veiklą, teikiamas paslaugas, dalinosi patirtimi organizuojant ir teikiant pagalbą priklausomybę turinčiam vaikui ir jo šeimai. Taip pat šiame susitikime savo patirtimi dalinosi ir kiti Vilniaus miesto šeimos paramos centrų atstovai: Vilniaus visuomenės sveikatos biuras „Vilnius sveikiau“, VšĮ Karoliniškių poliklinikos visuomenės sveikatos specialistė, Vilniaus pedagoginė psichologinė tarnyba. Susitikimą organizavo Vilniaus miesto savivaldybės administracijos Tarpinstitucinio bendradarbiavimo koordinavimo skyrius.

Lapkričio 29 d. RPLC Šiaulių filialas dalinosi savo patirtimi su žmonių, turinčių priklausomybę artimaisiais. Šeimos nariams dažnai lygiai taip pat sudėtinga išgyventi artimo žmogaus ligą. Todėl jiems teikiama pagalba nemažiau svarbi nei tiems, kurie turi priklausomybę. Šiaulių filialo specialistai savo paskaitoje pristatė artimiesiems, kas yra priklausomybė, pasakojo apie priklausomybės mechanizmą bei kaip padėti priklausomam asmeniui ir sau pačiam.

Gruodžio mėnesį RPLC Panevėžio filialo darbuotojai, siekdami teikti dar kokybiškesnes ir labiau prieinamas paslaugas, susitiko su Rokiškio miesto ir rajono atvejo vadybininkais, seniūnijų socialiniais darbuotojais, Obelių krizių centro specialistais. Susitikimo metu buvo pristatytos filialo teikiamos paslaugos bei kas ir kaip jas gali gauti. Tuo pačiu buvo siekiama išgirsti Rokiškio rajono savivaldybės darbuotojų lūkesčius, gauti grįžtamąjį ryšį apie įstaigos teikiamas paslaugas, stiprinti tarpinstitucinį bendradarbiavimą, pasidalinti darbine patirtimi.

Gruodį Vaikų ir jaunimo reabilitacijos skyriaus komanda iš Vilniaus dalyvavo mokymuose „Medijų raštingumas Baltijos šalyse”, kurio tikslas – padėti Baltijos šalių, t.y. Lietuvos, Latvijos ir Estijos, gyventojams atpažinti ir naudoti kokybišką informaciją, pažaboti klaidingos informacijos ir dezinformacijos plitimą, atpažinti manipuliuojančią informaciją ir neapykantą kurstančią kalbą bei jų išvengti. Seminaro metu atvykusioms komandoms buvo organizuojamos Medijų raštingumo laboratorijos pagal metodikas PILIETIS ir „Learn to Discern” (L2D)/”Išmokite atpažinti” bei ekskursija į Lietuvos Respublikos Seimą. Šie mokymai organizuoti įgyvendinant VDU Švietimo akademijos tarptautinį projektą pagal IREX programą.

+
Slapukų nustatymai
Būtinieji
Šie slapukai yra būtini, kad veiktų svetainė, mūsų sistemose negali būti išjungti.
Funkciniai
Šie slapukai suteikia galimybę pagerinti funkcionalumą ir suasmeninimą, pavyzdžiui, jie pagerina pateikiamo turinio formatą ir formą, nustato šrifto dydį ar svetainės elementų pozicijas. Jie gali būti įdiegti mūsų arba kitų tiekėjų, kurie teikia į mūsų puslapius įdėtas paslaugas. Jei neleisite šiems slapukams veikti, kai kurios ar visos minėtos funkcijos negalės tinkamai veikti. Funkciniai slapukai šiuo metu nenaudojami.
Statistiniai
Šie slapukai leidžia mums skaičiuoti apsilankymus ir lankytojų srauto šaltinius, kad galėtume matuoti ir gerinti svetainės veikimą. Pvz., pateikti skaitomiausią turinį pagal rubrikas, kategorijas. Visa šių slapukų informacija yra apibendrinta, todėl anoniminė. Jei neleisite šiems slapukams veikti, nežinosime, kad lankėtės mūsų puslapyje. Statistiniai slapukai šiuo metu nenaudojami.
Reklaminiai
Šiuos slapukus per mūsų svetainę naudoja mūsų reklamos partneriai. Tos bendrovės gali juos naudoti jūsų interesų profiliui formuoti ir jums tinkamoms reklamoms kitose svetainėse parinkti. Jie veikia unikaliai identifikuodami jūsų naršyklę ir įrenginį. Jei neleisite šiems slapukams veikti, įvairiose kitose svetainėse nematysite mūsų tikslingai Jums skirtų pasiūlymų. Reklaminiai slapukai šiuo metu nenaudojami.