HAREACT projektas, kurį įgyvendina LR sveikatos apsaugos ministerija kartu su Respublikiniu priklausomybės ligų centru ir Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centru, suteikė galimybę socialinės pagalbos ir gydymo paslaugas teikiančių institucijų atstovams susirinkti į dirbtuves „Integruotos paslaugos savivaldybėse – iššūkiai ir gerosios praktikos pavyzdžiai“. Susitikime dalyvavo Respublikinio priklausomybės ligų centro, Infekcinių ligų centro (Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikos), Centro poliklinikos, Vilniaus miesto savivaldybės Vaiko teisių apsaugos skyriaus, Vilniaus miesto socialinės paramos centro, Kauno teritorinės darbo biržos, ŽIV ir AIDS paveiktų moterų bei jų artimųjų asociacijos „Demetra“, Priklausomybės ligų specialistų asociacijos atstovai.
„Visų susirinkusių organizacijų darbas vienaip ar kitaip susijęs su socialinės rizikos asmenų grupėmis, o dažnai vienas ir tas pats asmuo, kuris naudojasi teikiamomis paslaugomis, „keliauja“ iš vienos įstaigos į kitą. Tam, kad būtų užtikrinta sklandi ir efektyvi pagalba, turime išmanyti apie vieni kitų darbą, gebėti laiku susisiekti ir užtikrinti keitimąsi informacija, koordinuoti veiksmus. Susitikimai leidžia specialistams ne tik daugiau sužinoti apie kolegų darbo pobūdį, bet ir užčiuopti sistemines spragas, iškylančias kliūtis, kurias visi kartu galime siekti pašalinti. Todėl dirbtuvės yra tinkamiausias žodis šiam renginiui apibūdinti“, – apie susitikimo tikslus pasakoja Dovilė Mačiulytė, HAREACT projekto koordinatorė.
Specialistai nagrinėjo priklausomybės gydymo sistemą savivaldybėse ir specializuotose įstaigose, aptarta asmens integravimo į sveikatos priežiūros paslaugų sistemą, taip pat priklausomybės ir ŽIV bei gretutinių infekcijų tema. Tarp pristatytų naujovių – supažindinimas su priklausomybės konsultanto modeliu Lietuvos savivaldybėse ir tiesiogiai stebimo trumpo gydymo kurso (DOTS) paslaugų strategijos įgyvendinimo pasiekimais. Diskusijų sukėlė vaikų teisėtų interesų užtikrinimas ir darbo su šeima klausimai, daug susidomėjimo sulaukė ir Kauno teritorinė darbo biržos taikomas priklausomybės ligomis sergančių asmenų reintegracijos į darbo rinką modelis.
„Dirbtuvės leidžia kiekvienam dalyviui pamatyti, koks platus yra su priklausomybės ligomis susijusių klausimų spektras, o visų čia susirinkusių specialistų pastangos, kai jos grįstos bendru sutarimu, padeda pasiekti daug geresnių rezultatų. Galimybė sukviesti skirtingų institucijų atstovus yra išties vienas didžiausių viso HAREACT projekto nuopelnų,“ – sako D. Mačiulytė.
Surengtos dirbtuvės yra tarptautinio projekto „Jungtiniai veiksmai ŽIV ir gretutinių infekcijų prevencijai ir žalos mažinimo paslaugoms skatinti – HA-REACT“ dalis. HA-REACT siekia didinti tyrimų dėl ŽIV, tuberkuliozės ir hepatito prieinamumą švirkščiamųjų narkotikų vartotojams ir tolimesnių sveikatos priežiūros paslaugų užtikrinimą, skatinti švirkščiamųjų narkotikų vartotojų poreikius atitinkančią priežiūrą ir didinti finansavimą ir tvarumą šios visuomenės dalies problemų sprendimui.