Pasaulinė psichikos sveikatos diena
Šiandien minime itin svarbią dieną – Pasaulinę psichikos sveikatos dieną. Kasdien vis labiau suprantame, kad mūsų emocijos ir mintys yra neatskiriama gyvenimo kokybės dalis. Tačiau vis dar susiduriame ir su nuostata, kad rūpintis savo psichikos sveikata yra… silpnumo ženklas. Ypač, kai tema pakrypsta apie priklausomybės ligas.
Ar yra išeitis? Taip.
Ji dvejopa. Pirmiausiai, stigmą ir problemas mažinsime tiesiog be kaltės, be gėdos, be baimės pripažindami, kad mus pačius ištiko sunkumai ir, antra, prie iškreiptų stereotipų neprisidėsime, jei kito, šiuo metu silpnesnio, žmogaus poreikius atliepsime teisingai (stigma tikrai dažnai kyla iš nežinojimo).
Tad pirmiausiai, jei jaučiate, kad jums reikia pagalbos, nebijokite apie tai pasikalbėti su draugu, drauge, artimaisiais ar kreiptis profesionalios pagalbos į Respublikinio priklausomybės ligų centro filialus Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Panevėžyje ir Šiauliuose. Kuo daugiau mes apie psichikos sveikatos iššūkius kalbėsime, tuo mažiau vietos liks baimei ir nesusipratimams. Saugiai ir atvirai dalydamiesi savo istorijomis, mes griauname sienas tarp žmonių ir problemų. Pagalba nėra silpnumo ženklas – tai rūpinimosi savimi dalis.
Antra, kviečiu visus pagaliau suvokti: kiekvienas žmogus yra unikalus ir kiekvieno žmogaus gyvenimo kelias yra skirtingas. Jei šiandien esate stipresnio pozicijoje, kviečiu tą, kuris patiria psichikos sveikatos problemų, gerbti. Kviečiu suprasti, kad tokio žmogaus patirtys yra tokios pat realios, kaip bet kurios fizinės ligos.
Niekada nepamirškite: jei patiriate psichikos sveikatos, taip pat ir su priklausomybėmis susijusių iššūkių – Jūs nesate vieni. Nėra gėda kreiptis pagalbos. Nėra gėda apie tai kalbėti. Kiekvienas žmogus turi teisę jaustis gerai ir būti sveikas tiek psichiškai, tiek fiziškai. Tad sakykime stigmai NE, pagalbai TAIP ir sveikime,
jei jau prireikia, ORIAI.
Tad kviečiu mus visus kartu kurti aplinką, kurioje žmonės jaustųsi pamatyti, priimti ir saugūs. Tegu jie visada sulauks paramos, o ne kritikos, pasmerkimo, atstūmimo. Eikime į kontaktą, palaikykime vieni kitus ir kasdien savęs ramiai paklauskime: „Kad nors vienu milimetru sumažinčiau stigmą, ką padariau šiandien?“.
Nebekalbėkime, o elkimės taip, kad psichikos sveikatos tema pagaliau taptų natūralia mūsų kasdienybės dalimi.
RPLC direktorė dr. Aušra Širvinskienė