Šriftas:
A A A
Fonas:
Baltas Juoda
Iliustracijos:
Rodyti Slėpti
Close
Alkoholio priklausomybės gydymas: ką rinktis? Nemokamai konsultuos Šiauliuose
Alkoholio priklausomybės gydymas: ką rinktis? Nemokamai konsultuos Šiauliuose

Šiuo metu Lietuvoje galimybių gydytis nuo alkoholio priklausomybės yra daugiau nei bet kada anksčiau, tačiau visuomenėje paplitusi informacija dažnai apsiriboja „kodavimu“ ir Anoniminių alkoholikų susirinkimais. Kaip teigia Respublikinio priklausomybės ligų centro ryšių su visuomene specialistė Morgana Danielė, skambučių ir žinučių, viliantis gauti „kodavimo“ paslaugą, nuosekliai mažėja. „Informavus, kad gydymo įstaiga tokių paslaugų neteikia, ir pasiūlius naudotis centro teikiamomis mokslu grįstomis gydymo paslaugomis, beveik visi sutinka ir prašo suteikti daugiau informacijos. Čia ir išryškėja spraga – gyventojams stinga žinių apie pačią priklausomybę, kaip ligą, ir šiuolaikinius jos gydymo būdus. Minėdami Psichikos sveikatos dieną, ketvirtadienį, spalio 10 d., Šiauliuose kviečiame žmones anonimiškai ir nemokamai konsultuotis, sužinoti apie sveikimo galimybes, išmokti padėti artimiesiems. Visuomenę informuoti nuosekliai stengiamės visuose regionuose,“ – sako specialistė.

Besikreipiantiems specialistė paaiškina, kad gydymas įgyvendinimas etapais. Dažniausiai jis prasideda nuo abstinencijos gydymo paslaugos – ji trunka iki 14 dienų, gydytojas reguliariai skiria ir koreguoja medikamentinį gydymą, o slaugos personalas visą parą stebi pacientų sveikatos būklę. Centro psichologai ir socialiniai darbuotojai organizuoja grupines ir individualias konsultacijas, kurių tikslas – informuoti pacientus apie priklausomybę kaip psichikos ir elgesio sutrikimą, kalbėtis apie gydymo ir reabilitacijos galimybes, motyvuoti sveikti. Kadangi psichikos ligų gydymas yra ilgas ir sudėtingas procesas, reikalaujantis tiek gydymo personalo, tiek paties paciento pastangų, išsigydžius abstinenciją, būtina dirbti su psichologiniais ir socialiniais klausimais. Kadangi kiekvienas žmogus yra individualus, tardamasis su gydytoju, asmuo gali rinktis gydymą „Minesotoje“ arba Motyvacinėje terapijoje.

Pasak Andriaus Lošakevičiaus, Metodinio vadovavimo ir monitoringo skyriaus vedėjo, „Minesotos“ paslauga Vilniuje veikia nuo 1992 m., tai – viena seniausių ilgalaikio gydymo nuo alkoholio priklausomybės paslaugų Lietuvoje ir tiek paslaugos pavadinimas, tiek žinomumas yra įsitvirtinę. Ji trunka 28 dienas. Ši paslauga teikiama RPLC Vilniaus, Kauno ir Klaipėdos filialuose.

Kita alternatyva – Motyvacinė terapija. Ji trunka 14 dienų. „Motyvacinė terapija šiandien veikia net 4 iš 5 Respublikinio priklausomybės ligų centro filialų. Gydytojo, psichologo ir socialinio darbuotojo komanda atlieka visapusį vertinimą – psichikos būklės, alkoholio ir kitų medžiagų vartojimo, sveikatos atstatymo, mitybos, taip pat finansų valdymo, darbo, užimtumo, vaikų priežiūros įgūdžių, namų ūkio tvarkymo ir kitų susijusių dalykų. Asmeniui sudaromas koregavimo planas ir teikiamas visapusis konsultavimas – lavinami psichologiniai įgūdžiai, padedama įveikti krizines situacijas ar netektis, mokomasi organizuoti visas gyvenimo sritis, nuo darbo iki vaikų priežiūros ar laisvalaikio organizavimo“, – paaiškina specialistas.

Tačiau 14 dienų – tai trumpas laikotarpis. Pasak A. Lošakevičiaus, pacientai toliau savarankiškai turėtų kreiptis į priklausomybės konsultantus savivaldybių visuomenės sveikatos biuruose, naudotis psichikos sveikatos centruose teikiamų psichologo konsultacijų paslauga ir kitaip gyvenamojoje aplinkoje prieinamais resursais. Vienas iš jų – medikamentinis gydymas, kuris taip pat padeda sveikti ir mažina atkryčio riziką. Tokių medikamentų Lietuvoje yra net keli – vieni įjautrina organizmą alkoholiui, kiti slopina patį potraukį vartoti alkoholį. Jei priklausomybė yra pažengusi, galima skirti 2 skirtingo poveikio vaistus. Tačiau tam turi būti galimybė reguliariai konsultuotis su gydytoju – vaistus rekomenduotina vartoti kelis mėnesius, kol remisija taps stabili.

„Svarbiausia, ką reikia žinoti norintiems sveikti – būtina tęsti konsultacijas  su specialistais. Priklausomybė yra lėtinė psichikos liga, tačiau tai – gydoma liga, nuo kurios sveikti galimybių šiandien yra daugiau, nei bet kada anksčiau. Sveikstančiajam  svarbu identifikuoti prieinamus pagalbos resursus, ir išmokti jais naudotis“, – pabrėžia Andrius Lošakevičius.

RPLC Šiaulių filiale Daubos g. 3, spalio 10 d., ketvirtadienį, nuo 09:30 iki 15:00 vyks atvirų durų diena. Visiems besidomintiems priklausomybe ir jos gydymo paslaugomis, bus teikiamos nemokamos ir anoniminės konsultacijos. Konsultacijos gyvai ir telefonu.

Atvykstant, registruotis el. paštu siauliai@rplc.lt (registracija pageidaujama, bet nebūtina). Registruojamas tik vardas (slapyvardis). Konsultacijos vyks RPLC Šiaulių filiale, 103, 105, 109 kabinetuose.

Konsultacijos telefonu: mob. 8 695 25 088 arba tel. 8 41 45 64 56.

 

 

+
Slapukų nustatymai
Būtinieji
Šie slapukai yra būtini, kad veiktų svetainė, mūsų sistemose negali būti išjungti.
Funkciniai
Šie slapukai suteikia galimybę pagerinti funkcionalumą ir suasmeninimą, pavyzdžiui, jie pagerina pateikiamo turinio formatą ir formą, nustato šrifto dydį ar svetainės elementų pozicijas. Jie gali būti įdiegti mūsų arba kitų tiekėjų, kurie teikia į mūsų puslapius įdėtas paslaugas. Jei neleisite šiems slapukams veikti, kai kurios ar visos minėtos funkcijos negalės tinkamai veikti. Funkciniai slapukai šiuo metu nenaudojami.
Statistiniai
Šie slapukai leidžia mums skaičiuoti apsilankymus ir lankytojų srauto šaltinius, kad galėtume matuoti ir gerinti svetainės veikimą. Pvz., pateikti skaitomiausią turinį pagal rubrikas, kategorijas. Visa šių slapukų informacija yra apibendrinta, todėl anoniminė. Jei neleisite šiems slapukams veikti, nežinosime, kad lankėtės mūsų puslapyje. Statistiniai slapukai šiuo metu nenaudojami.
Reklaminiai
Šiuos slapukus per mūsų svetainę naudoja mūsų reklamos partneriai. Tos bendrovės gali juos naudoti jūsų interesų profiliui formuoti ir jums tinkamoms reklamoms kitose svetainėse parinkti. Jie veikia unikaliai identifikuodami jūsų naršyklę ir įrenginį. Jei neleisite šiems slapukams veikti, įvairiose kitose svetainėse nematysite mūsų tikslingai Jums skirtų pasiūlymų. Reklaminiai slapukai šiuo metu nenaudojami.