2021 m. II ketvirtis Respublikiniame priklausomybės ligų centre – aktyviai įgyvendinami projektai, rengiamos konferencijos bei dirbama jau slopstančios pandemijos fone.
KONFERENCIJA APIE PRIKLAUSOMYBĖS LIGŲ GYDYMO PASLAUGŲ KOKYBĖS GERINIMĄ
Gegužės 18 d. Seime vyko nuotolinė tarptautinė konferencija „Integruotų priklausomybės ligų gydymo paslaugų kokybės ir prieinamumo gerinimas”.
Ši konferencija – tai dalis Europos Sąjungos struktūrinių fondų lėšų bendrai finansuojamo projekto „Integruotų priklausomybės ligų gydymo paslaugų kokybės ir prieinamumo gerinimas“, kurį įgyvendina Respublikinis priklausomybės ligų centras (RPLC). Projektas vykdomas kartu su 15-lika savivaldybių iš 10-ies Lietuvos apskričių.
Įgyvendinant šį projektą buvo atliktas Integruotos ankstyvosios diagnostikos, priklausomybės ligų gydymo ir socialinės integracijos sistemos dabartinės situacijos 15 savivaldybių tyrimas.
LIETUVOJE STARTUOJA PROJEKTAS SKIRTAS METAMFETAMINO VARTOJIMO PREVENCIJOS STRATEGIJŲ ĮGYVENDINIMUI
Pastaraisiais metais Europoje matomas augantis metamfetamino vartojimas – paskutinįjį dešimtmetį nelegalių medžiagų sulaikymų duomenys rodo, kad metamfetamino prieinamumas pamažu didėja ir jis yra aptinkamas vis daugiau valstybių.
Todėl Lietuva kartu su Europos šalimis partnerėmis – Vokietija, Slovakija, Lenkija ir Čekija – pradeda vykdyti projektą IMPRESA (Implementing Metamphetamine Prevention Strategies into Action). Lietuvoje jį įgyvendina Respublikinis priklausomybės ligų centras. Projektas skirtas metamfetamino vartojimo Europoje prevencijos strategijų įgyvendinimui.
SEMINARAS APIE PSICHOAKTYVIŲ MEDŽIAGŲ VARTOJIMĄ LIETUVOJE
Gegužės 26 d. vyko seminaras tema „Naujųjų psichoaktyvių medžiagų (NPM) vartojimas Lietuvoje“, kurią pristatė Eurazijos žalos mažinimo asociacijos Vyriausioji programų specialistė Eliza Kurcevič. Seminaras buvo skirtas RPLC darbuotojams, tačiau prisijungti pasiklausyti galėjo visi besidomintys šia tema.
KAIP KARANTINAS VEIKIA ALKOHOLIO VARTOJIMO ĮPROČIUS?
COVID-19 pandemija ir ją sekantis karantinas suardė įprastą žmonių gyvenimo tvarką ir atnešė nemažai apribojimų. Tai lydėjo daug psichologinių bei socialinių iššūkių. Be jokios abejonės, visa tai atsiliepė ir priklausomybių kontekste. Tikslių duomenų, kaip karantinas paveikė žmonių alkoholio vartojimo įpročius nėra, tačiau Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento duomenimis, 2020 m. lyginant su ankstesniais metais stebimas dažnesnis alkoholio vartojimas moterų tarpe. Respublikinio priklausomybės ligų centro psichologas Andrius Lošakevičius teigia, kad „Mes savo centre pastebime išaugusį susidomėjimą priklausomybės gydymu – nemažai žmonių kreipiasi dėl paslaugų sau ir/ar savo artimiesiems“.
TURINTYS PRIKLAUSOMYBIŲ PAGALBĄ GAUNA IR PANDEMIJOS METU
Respublikiniame priklausomybės ligų centre pacientai net ir COVID-19 pandemijos sąlygomis gali saugiai gauti pagalbą. Šiuo metu Lietuvoje vykstant vakcinacijai, RPLC darbuotojai aktyviai skiepijosi ir didžioji dalis jų turi dvi vakcinos dozes.
„RPLC visuose filialuose yra pasiskiepiję apie 80 proc. darbuotojų. Žinoma, svarbiausia, kad pasiskiepiję yra tie specialistai, kurie tiesiogiai dirba su pacientais – iš jų 80-90 proc. yra gavę vakciną. Visi nepaskiepyti darbuotojai periodiškai (kas 7 dienas) yra testuojami. Visa tai vyksta siekiant užtikrinti tiek darbuotojų, tiek pacientų saugumą. Tikimės, kad tai leis žmonėms turintiems priklausomybių jaustis saugiai ir kreiptis pagalbos į mūsų centrą.“, – sako centro ryšių su visuomene specialistė Aistė Girkontaitė.
PRISIMENANT VILNIAUS FILIALO MOBILIĄ KLINIKĄ
Kai kurie dalykai prasideda, kai kurie baigiasi. Daugiau nei prieš metus darbą baigė Vilniaus filialo mobilioji klinika. O mobilią kliniką įkūnijo autobusiukas, kurį RPLC padovanojo UNODC projektas Baltijos šalyse. Atitarnavęs mums 2010-2020 m. autobusiukas nuo šiol keliauja į naujas rankas, skelbiamas aukcionas jam įsigyti. Tikimės, kad ir toliau jis tarnaus ne mažiau prasmingai nei iki šiol.