Šiandien Lietuvos sveikatos mokslų universitete (LSMU) vyksta konferencija „Priklausomybės keliai ir klystkeliai”. RPLC direktorė dr. Aušra Širvinskienė yra pakviesta sakyti atidarymo kalbą. Ir ji yra stipri labai diskusiniais akcentais. „Leiskite man nesutikti su konferencijos pavadinimu – juk ar tikrai esame girdėję apie „kardiologijos ar angiochirurgijos klystkelius. Tai kodėl priklausomybę vertiname kaip klystkelius, o ne iššūkius? Kviečiu mąstyti kitaip”, – auditorijos klausia dr. Aušra Širvinskienė.
Visą jos kalbą kviečiame ramiai ir paskaityti – apie žodžio svarbą, lyderio pozicijos kryptį, apie stigmas. Netrukus RPLC poziciją apie priklausomybių konsultantų ruošimą dabar ir ateityje pristatys ir Gabija Vitkevičiūtė.
Konferencija vyks iki darbo dienos pabaigos. Galima jungtis ir nuotoliu.
– – –
DR. AUŠROS ŠIRVINSKIENĖS SVEIKINIMO KALBA PRIKLAUSOMYBIŲ KONFERENCIJOJE KAUNE (2024 09 19 d.)
Gerbiami konferencijos organizatoriai, dalyviai, svečiai,
Įsivaizduokite situaciją, kad esate laive ir plaukiate tiesiai į audrą, kurios apiplaukti tikrai nepavyks. Teks susidurti su nevaldoma gamtos stichija. Kapitonas Jums sako: “Praneškite šeimos nariams savo PIN kodus ir draudimo numerius, atsisveikinkite”.
Ir dar kartą – įsivaizduokite situaciją, kad esate laive ir plaukiate tiesiai į audrą, kurios apiplaukti tikrai nepavyks. Teks susidurti su nevaldoma gamtos stichija. Kapitonas Jums sako: “Tikra tiesa, audra bus galingiausia, kokią esame sutikę. Bet kai išlipsime į krantą, apie ją pasakosime savo anūkams”.
Šį pasakojimą prieš kelias dienas išgirdau iš tikro kapitono.
Tai tikra istorija.
Tai pasakojimas apie tai, koks yra svarbus žodis.
Jei Jūs tuo metu išgirsite iš aplinkinių, kad čia jau viskas, reikia atsisveikinti ir pasiruošti mirčiai, tai taip ir gali nutikti. Tačiau, jei padrąsins, tai įveiksime viską. Ir laive, ir gyvenime.
Žodžiai svarbūs tiek audroje, tiek gyvenime, tiek priklausomybių gydymo ir bet kokios kitos kompleksinės pagalbos srityje. Priklausomybė nėra silpnybė ar pasirinkimas, dažniausiai tai – yra neteisingas, bet dažnai tuo metu atrodantis geras būdas išgyventi ir apsisaugoti nuo nepakeliamo vidinio skausmo, noro išsiskirti, noro atsipalaiduoti ir dar daug kitų dalykų. Taigi tam, kad galėtume padėti priklausomybe sergantiems, labai svarbu suprasti priklausomybės, kaip reiškinio, gilesnes problemas.
Svarbu, kad mes, specialistai, gilintumės į priklausomybių lauką, mažintume stigmą, padėtume išspręsti giluminį emocinį skausmą bei atkurti gyvenimo kontrolę. Tad atleiskite ir leiskite man nesutikti su konferencijos pavadinimu. juk ar tikrai esame girdėję apie „kardiologijos ar angiochirurgijos klystkelius. Tai kodėl priklausomybę vertiname kaip klystkelius, o ne iššūkius? Kviečiu mąstyti kitaip.
Priklausomybių gydymo lauke dirbu daugiau kaip 20 metų. Šiuo metu esu naujai konkursą laimėjusi Priklausomybių ligų centro direktorė. Visus metus tiek aš, tiek mano kolegos nuolat remiamės mokslu grįstais gydymo įrodymais, pačia naujausia užsienio kolegų patirtimi. Tad žinau, ką sakau:
Priklausomybė nėra klystkeliai. Priklausomybė yra iššūkis. Todėl šios konferencijos metu tikiuosi, kad ne tik aptarsime tai, ką jau žinome, bet ir visi kiartu surasime naujų būdų, kaip prisidėti prie mūsų pačių, o ir visos visuomenės požiūrio keitimo.
Tik per bendras pastangas, supratimą ir švietimą galime mažinti stigma ir kurti tokias sąlygas, kad kiekvienas galėtų jaustis saugus, prašydamas pagalbos. Štai naujasis mūsų pačių, Respublikinio priklausomybės ligų centro, strateginis šūkis yra BE KALTĖS, BE EILĖS, BE GĖDOS. Gal jis tiks ir patiks ir Jums?
Linkiu visiems produktyvios ir prasmingos dienos, kupinos naujų įžvalgų ir sprendimų. Tegu ir iššūkių. Svarbu, kokius žodžius vartos kapitonas. O jis šiandien esame aš, Tu ir mes kiekvienas.
Ačiū.