Nors nuo kovo 16 d., Vyriausybei paskelbus karantiną, ambulatorinių konsultacijų teikimas ir pacientų priėmimas į stacionarus sustojo, RPLC filialai pasitvirtino nuotolinio darbo tvarką ir tęsia darbą pagal karantino sąlygas. Filialuose tęsiamas medikamentinis gydymas ir organizuojamos nuotolinės konsultacijos (daugiau skaitykite čia).
Iki karantino paskelbimo, per pirmuosius du 2020-ųjų mėnesius:
- pertvarkėme „Minesotos“ skyrių Klaipėdoje,
- visuose filialuose pradėjome teikti paslaugą metantiesiems rūkyti,
- RPLC įgyvendinamame projekte įvyko pirmoji ekspertų konsultacija, skirta RPLC rengiamai „Ankstyvajai alkoholio diagnostikos ir ambulatorinio gydymo metodikai“ – praktiniam įrankiui visos Lietuvos gydytojams psichiatrams;
- projekto veiklas aktyviai įgyvendino ir savivaldybės – 9-iose iš 15-os projekto savivaldybių buvo surengti apvalieji stalai ir aptartos priklausomybės ligų gydymo paslaugų gerinimo galimybės regionuose;
- sausio–kovo mėnesiais praktiką mūsų centre atliko ir su priklausomybės ligų gydymu susipažino studentai iš 8 Lietuvos universitetų ir kolegijų.
Klaipėdoje – geresnės sąlygos „Minesotoje“
Nuo sausio 1 d. nedarbingumo pažymėjimo išdavimo laikas vieną kartą per metus pailgėjo nuo 14 iki 28 dienų, o patį pažymėjimą galima išduoti ir nuo azartinių lošimų priklausomiems žmonėms. Tokia tvarka besigydantiems nuo priklausomybės leidžia turėti nedarbingumą viso „Minesotos“ gydymo kurso laikotarpiu (28 dienas) arba gauti nedarbingumą dviejų etapų gydymui – stacionariniam abstinencijos gydymui ir 14 dienų gydymui Motyvacinės terapijos skyriuje.
Daugėjant pacientų, pertvarkytas Klaipėdos filialo „Minesotos“ skyrius – dabar jis perkeltas į patalpas Klaipėdos senamiestyje ir gali priimti iki 16 žmonių. Sukurta daugiau erdvės, yra sporto salė, kurioje pacientai gali užsiimti sveikatinimo veikla laisvu nuo užsiėmimų laiku. Tiems, kas nenori gydytis stacionare, Klaipėdos filialas siūlo alternatyvą – ambulatorinę Minesotą, kai pacientas dalyvauja visuose gydymo užsiėmimuose, tačiau po jų grįžta namo. „Turint galvoje įvykusius pokyčius, galima drąsiai sakyti, kad reikiamos sąlygos sveikti nuo priklausomybės Klaipėdoje tikrai yra“, – sako Klaipėdos filialo direktorė Vaida Karulaitienė. Daugiau skaitykite čia.
Pirmą kartą – nemokamos konsultacijos ir medikamentai metantiesiems rūkyti
Nuo kovo 1 d. visuose RPLC filialuose pradėta teikti metimo rūkyti paslauga – 6 konsultacijos su gydytoju ir psichologu, medikamento parinkimas ir skyrimas bei pirmoji medikamentų pakuotė nemokamai. „Žmonės turės galimybę konsultuotis su specialistu ir susidaryti asmeninį metimo rūkyti planą. Specialistas domėsis jūsų progresu ir padės analizuoti – kas pasisekė, kas ne, kodėl tam tikrose situacijose nepavyko susilaikyti neparūkius, ką daryti kad išvengtumėte šių „klaidų“ ateityje. Sveikatos apsaugos ministerijai skyrus papildomų lėšų, turėjome galimybę įsigyti ir kelių rūšių medikamentų, kuriuos pagal poreikį skirs mūsų gydytojai. Su gydytoju bus galima konsultuotis ir koreguoti vaistus ar jų dozę. Norėdami suteikti galimybę paslauga pasinaudoti kuo didesniam skaičiui žmonių, nemokamai įteiksime tik pirmąją skirto vaisto pakuotę“.
Daugiau skaitykite čia.
Po 19 metų darbą baigė RPLC mobilioji klinika
Vasario pradžioje, po 19 metų darbo, savo veiklą nutraukė Vilniaus filialo mobilioji klinika. Mobiliojoje klinikoje dirbo Vilniaus filialo socialiniai darbuotojai, kurie konsultuodavo žmones, vartojančius švirkščiamuosius narkotikus, ir nesigydančius sveikatos priežiūros įstaigose. Specialistai patardavo jiems, kaip apsisaugoti nuo ŽIV ir kitų infekcinių ligų, motyvuodavo gydytis, keisdavo švirkštus, adatas, dalindavo prezervatyvus, teikdavo informaciją, kur kreiptis, slegiant sveikatos, socialinėms ar psichologinėms problemoms. Per darbo metus, mobilioji klinika į gydymą nukreipė apie 6 000 asmenų. Kiekvieną trečiadienį mobiliojoje klinikoje buvo vykdoma mirčių nuo perdozavimo prevencija ir išduodamas medikamentas naloksonas. Ši iniciatyva labai prisidėjo prie mirčių nuo perdozavimo mažinimo – RPLC pradėjus įgyvendinti mirčių nuo perdozavimo prevenciją, jų Lietuvoje sumažėjo beveik perpus (2015 m. fiksuotа 115 tokių mirčių, 2018 m. – 59).
Tačiau kiekviena pabaiga yra kažko naujo pradžia – mobiliosios klinikos darbą tęs Naujosios Vilnios poliklinikos komanda.
Paslaugų kokybės gerinimas regionuose
RPLC koordinuojamame projekte „Integruotų priklausomybės ligų gydymo paslaugų kokybės ir prieinamumo gerinimas“, kuriuo siekiama sukurti integruotą pagalbos sistemą su priklausomybe susiduriantiems žmonėms ir stiprinti priklausomybės ligų srityje dirbančių specialistų kvalifikaciją, jau surengti apvalieji diskusijų stalai 9 iš 15 savivaldybių. Įvairių sričių specialistai rinkosi tam, kad aptartų vietos problemas, veikiančią pagalbos sistemą ir kaip ji galėtų būti efektyvinama. „Diskusijoje dalyvavę dalyviai džiaugėsi, kad savivaldybėje pradedamas įgyvendinti toks projektas. Tai gali prisidėti prie kokybiškos pagalbos priklausomiems asmenims bei jų šeimos nariams teikimo. Dalyviai išsakė poreikį dalyvauti projekto metu numatytuose vykdyti mokymuose, noriai sutiko dalyvauti aprašo kūrime“ – rašoma vienoje iš renginio ataskaitų.
Praktinis įrankis gydytojams psichiatrams – nauja metodika
Praktinis įrankis gydytojams psichiatrams – tokį iššūkį priėmėme ir 2020 m., sutikdami parengti ir išleisti „Ankstyvosios alkoholio diagnostikos ir ambulatorinio gydymo metodiką“. Kad rezultatas pateisintų lūkesčius, reikia dalintis mokslinėmis ir praktinėmis žiniomis, todėl kvietėme susitikti ir būsimos metodikos planą aptarti priklausomybės srities specialistus. Metodikos sukūrimas įtrauktas į RPLC įgyvendinamo projekto „Integruotų priklausomybės ligų gydymo paslaugų kokybės ir prieinamumo gerinimas“ veiklas. Projektas finansuojamas iš Europos socialinio fondo.
RPLC – universitetų studentų praktikos centras
Pirmaisiais metų mėnesiais, RPLC praktiką atliko ir priklausomybės ligų gydymo žinias tobulino 23 studentai iš 8 Lietuvos universtitetų ir kolegijų. Tai – būsimieji slaugytojai, socialiniai darbuotojai, psichologai, visuomenės sveikatos specialistai. Metodinio vadovavimo ir monitoringo skyrius koordinuoja studentų srautus ir užtikrina, kad praktika būtų turtinga ir naudinga tiek teorinėmis, tiek praktinėmis žiniomis. Praktika sudaro sąlygas mokytis, dalyvaujant ir stebint skyrių veiklą, ir, prižiūrint vadovams, bandyti patiems atlikti darbą pagal specialybę – skyrių slaugos darbo organizavimą ir įgyvendinimą, pacientų priėmimą, jų poreikių įvertinimą, gydymo ir (ar) psichologinės ir socialinės paramos planų sudarymą, gydymo intervencijų atlikimą, gydymosi eigos stebėjimą ir galutinį vertinimą.
Norėčiau visą savo praktiką praleisti vien tik čia, gaila, universitetas neleidžia. Personalas, pacientai, atmosfera – viskas buvo nauja, įdomu ir labai įkvepia.
VU Psichologijos studentė Aušra