2020 m. lapkričio 9 d. Lietuvos Respublikos Seime vyko tarptautinė konferencija „Priklausomybių gydymas Lietuvoje ir pasaulyje: iššūkiai ir perspektyvos”. Konferenciją bendromis pastangomis surengė Lietuvos priklausomybės ligų institutas (LPLI), Sveikatos apsaugos ministerija (SAM), Respublikinis priklausomybės ligų centras (RPLC) ir Lietuvos Respublikos Seimas (LRS). Joje priklausomybių tema kalbėjo tiek Lietuvos, tiek užsienio ekspertai.
Šiais covid-19 pandemijos laikais priklausomybių klausimas tampa ne tik, kad nemažiau svarbus, bet įgyja dar didesnį aktualumą. „Tie iššūkiai, kuriuos sukėlė pandemija, kalbant apie įvairias psichikos sveikatos problemas, emocijų, nerimo, nuotaikos sutrikimus, tikrai atsilieps ir priklausomybių temai. Šis iššūkis gali tapti pretekstu griebtis nepamirštų atpalaidavimo būdų ir dėl to matysime nemažą skaičių pacientų, kuriems teks ieškoti pagalbos dėl priklausomybių“, – pastebi LR sveikatos apsaugos ministras prof. Aurelijus Veryga. Jonas Fugalis, Lietuvos priklausomybės ligų instituto valdybos pirmininkas, taip pat pastebi, kad covid-19 tapo iššūkiu ir priklausomybių sektoriuje. Pasak jo, ši konferencija bus tarsi simbolis problemų sprendimų ieškojimui šioje srityje.
Respublikinio priklausomybės ligų centro (RPLC) vadovas doc. dr. Emilis Subata pabrėžia, kad per pastaruosius keturis metus sveikatos apsaugos ministro iniciatyva buvo įgyvendintos tikrai reikšmingos naujovės. „Manau, kad didžiausias proveržis įvyko įtraukiant platų pirminės sveikatos priežiūros įstaigų tinklą ir šeimos gydytojus į ankstyvą alkoholio vartojimo sutrikimų diagnostiką. Svarbu pradėtas veiklas toliau tęsti ir tobulinti“, – teigia jis. Konferencijos metu E. Subata pristatė centro rengiamą Priklausomybės nuo alkoholio ambulatorinio gydymo metodiką, kuri parengta remiantis moksliniais tyrimais ir tokiu būdu sieks didinti gydytojų kompetenciją, suteikti jiems įrankį, kuriuo galėtų naudotis praktikoje.
Tuo tarpu prof. Aurelijus Veryga konferencijoje kalbėjo apie bendrą situaciją Lietuvoje, apie egzistuojančias stigmas ir stereotipus kalbant apie priklausomybių temą bei, kokius tai kelia iššūkius ir kokios programos yra vykdomos Lietuvoje siekiant pagerinti situaciją. Prof. Jonathan Chick, Castle Craig ligoninės direktorius medicinai ir vyriausiasis ,,Alcohol and Alcoholism” redaktorius, atskleidė vaistų taikymo praktikas priklausomybių gydymui. Jis ieškojo sąsajų tarp priklausomybių bei depresijos simptomų bei antidepresantų taikymo priklausomybės ligų gydyme. Tad, pasak jo, psichiatras išrašydamas pacientui vaistus turėtų atsižvelgti į visą ligos istoriją bei kontekstą.
Respublikinės Vilniaus universitetinės ligoninės Toksikologijos centro vadovas, LPLI ekspertas doc. dr. Robertas Badaras nagrinėjo opioidų naudojimo rizikas ir veiksmingą jų taikymą. Jo temą papildė ir Ženevos universiteto profesorė Barbara Broers kalbėdama kanabinoidus, keldama klausimą, kas yra kanapės – vaistas ar nuodas. Priklausomybės ligų ir jų priežiūros srityje dirbantis Nyderlandų Neimegeno Radbaundo universiteto profesorius emeritas Cornelis De Jong palietė paciento ir gydytojo santykį bei terapijos poveikį priklausomybės gydymui.
Tad konferencijos metu buvo paliestas platus temų apie priklausomybes spektras. Tie, kurie negalėjo tiesiogiai stebėti šios konferencijos, gali tai padaryti Youtube platformoje LR Seimo kanale.