Gegužės 18 d., antradienį, Konstitucijos salėje (Seimo I rūmai) vyks nuotolinė tarptautinė konferencija „Integruotų priklausomybės ligų gydymo paslaugų kokybės ir prieinamumo gerinimas“.
Ši konferencija – tai dalis Europos Sąjungos struktūrinių fondų lėšų bendrai finansuojamo projekto „Integruotų priklausomybės ligų gydymo paslaugų kokybės ir prieinamumo gerinimas“, kurį įgyvendina Respublikinis priklausomybės ligų centras (RPLC). Projektas vykdomas kartu su 15-lika savivaldybių iš 10-ies Lietuvos apskričių: Švenčionių r., Ukmergės r., Ignalinos r., Alytaus r., Kauno m., Pasvalio r., Marijampolės, Šilalės r., Klaipėdos m., Kupiškio r., Pakruojo r., Alytaus m., Plungės r., Akmenės r. ir Raseinių r.
„Paslaugų tinklas Lietuvoje egzistuoja. Specialistų ir ekspertizės turime daugiausia visame Centrinės ir Rytų Europos regione. Ko trūksta – tai sujungti šias dėlionės dalis, kad susidarytų bendras vaizdas ir žmonėms teikiama pagalba nebūtų padrika. Tikiuosi, kad ne tik šios 15, bet ir likusios savivaldybės vis labiau norės ir gebės padėti savo bendruomenės žmonėms. Kas yra integruotos paslaugos – tai visų pirma yra bendruomeniškumas“, − pažymi Seimo Priklausomybės prevencijos pirmininkė Morgana Danielė.
Pasak RPLC direktoriaus dr. Emilio Subatos, gydant priklausomybės ligas Lietuvoje trūksta sistemos, todėl būtina sąveika tarp atskirų motyvuojančių veiksnių, tokių kaip, pavyzdžiui, vaiko teisių apsaugos srityje dirbančių įstaigų, asmens sveikatos priežiūros įstaigų, vietos bendruomenių, teismo įpareigojimo gydytis priklausomybės ligas ir pan. „Šis projektas prisideda prie aktualių problemų sprendimo šioje srityje – jo tikslas sukurti ir įdiegti integruotos ankstyvosios diagnostikos, priklausomybių gydymo, socialinės integracijos sistemą, numatant sveikatos priežiūros įstaigų glaudų bendradarbiavimą su vaikų teisių apsaugos srityje dirbančiomis įstaigomis, seniūnijomis, socialinės paramos ir teisėsaugos įstaigomis ir NVO“, − sako RPLC vadovas.
Konferencijoje tiek integruotos sistemos koordinatoriai, tiek kiti jų savivaldybių įstaigų darbuotojai, tiesiogiai ir netiesiogiai dalyvaujantys diegiant integruotą sistemą, mokysis iš užsienio pavyzdžių, susipažins su Lietuvoje jau taikomais tarpinstitucinio bendradarbiavimo principais, kelios Lietuvos savivaldybės pasidalys, kaip joms sekasi vykdyti integruotos paslaugų sistemos diegimo darbus. Ekspertai iš užsienio – mokslų magistras Pim‘as Dijkstra iš Nyderlandų ir prof. dr. Barbara Broers iš Šveicarijos, pasidalys patirtimi ir gerosios praktikos pavyzdžiais kuriant efektyvią integruotos ankstyvosios diagnostikos, priklausomybių gydymo, socialinės integracijos ir žemo slenksčio paslaugų teikimo sistemą.
Integruota ankstyvosios diagnostikos, priklausomybių gydymo ir socialinės pagalbos sistema padidins asmens ir visuomenės sveikatos priežiūros bei socialinių paslaugų prieinamumą ir kokybę asmenims, piktnaudžiaujantiems alkoholiu ir kitomis psichoaktyviosiomis medžiagomis, socialinės rizikos šeimoms ir jose gyvenantiems vaikams mažinant jų socialinę atskirtį.
Renginys bus tiesiogiai transliuojamas Seimo svetainėje ir Seimo „YouTube“ paskyroje „Atviras Seimas“.