Respublikinis priklausomybės ligų centras prisijungė prie Europos Sąjungos šalių iniciatyvos ir įgyvendino pavasarinę ŽIV ir hepatito C testavimo savaitę. Vilniaus, Kauno, Šiaulių, Panevėžio gyventojai buvo kviečiami nemokamai pasitikrinti greitaisiais šių virusų nustatymo testais, o Klaipėdoje papildomai suteikta galimybė nemokamai pasikonsultuoti su priklausomybės ligų specialistais.
„Per savaitę Priklausomybės ligų centro filialuose atlikti 262 testai, teigiamų ŽIV testų nebuvo, o hepatito C – net 5. Visiems besitikrinusiems suteiktos konsultacijos prieš ir po testo, o tiems, kurių rezultatas buvo teigiamas – pasiūlyta galimybė gauti siuntimą pas infekcinių ligų gydytoją. Jauniausiam besitikrinusiam asmeniui – 19, vyriausiam – 79 metai“ – sako Respublikinio priklausomybės ligų centro ryšių su visuomene specialistė Morgana Danielė.
Daugiausia tikrinosi Klaipėdos gyventojai – čia atlikti 127 testai. „Aktyvumą lėmė Klaipėdos filialo paskelbta nemokamų konsultacijų savaitė ir dalyvavimas miesto šventėje – darbuotojai dėjo daug pastangų, kad pasiektų žmones, suteiktų galimybę ne tik pasitikrinti dėl virusų, bet ir daugiau sužinoti apie žalingą alkoholio vartojimą, priklausomybę, teikiamas gydymo paslaugas. Susidomėjimas šiais klausimais Klaipėdoje – didelis, poreikis tikrai yra, bet išlieka ir pagrindiniai barjerai – baimė konsultuotis, informacijos trūkumas apie tai, kad abu virusai yra gydomi efektyviais vaistais, o hepatitas C – visiškai išgydomas vos per kelis mėnesius. Paaiškinus šiuos dalykus, nerimas sumažėja ir žmonės labiau linkę pasitikrinti. Švietimo, informavimo apie šiuos virusus efektyvumą patvirtina ir kitų miestų patirtis – pavyzdžiui, Šiauliuose daugiausia žmonių tikrinosi po filiale surengtos paskaitos apie ŽIV ir virusinį hepatitą C“.
Aktyvumu pasitikrinti dėl ŽIV ir hepatito C išsiskyrė ir Kaunas – čia atlikti 74 testai. „Lyginant su pernai – tai stipriai išaugęs skaičius. Skirtingai nei Klaipėdoje, žmonės į Priklausomybės ligų centro Kauno filialą kreipėsi neraginami ir patys siekė pasinaudoti suteikta galimybe, vadinasi, bendras informuotumas Kaune yra geresnis“, – sako specialistė ir priduria, kad didesnis aktyvumas nei ankstesniais metais stebėtas ir Vilniuje, po keliolika žmonių tikrinosi ir Šiauliuose bei Panevėžyje.
Pavasarinė testavimo savaitė įgyvendinama visoje Europos Sąjungoje, o pagrindinis jos tikslas – skatinti žmones tikrintis ir kuo anksčiau diagnozuoti infekcijas. Šiuo metu Lietuvoje apie 30 proc. visų žmonių, turinčių ŽIV, gyvena to nežinodami, o pusei jų virusas diagnozuojamas vėlai. Lietuvoje skelbiamais duomenimis, 2018 m. kas antras asmuo ŽIV infekcija užsikrėtė per lytinius santykius, trečdalis – per narkotikų vartojimą. Dar 15,7 proc. užsikrėtusiųjų plitimo būdas buvo nenustatytas. Daugiau negu pusė užsikrėtusiųjų ŽIV pernai nustatyta 30–44 metų amžiaus grupėje. Abu virusai Lietuvoje gydomi šiuolaikiškais ir itin veiksmingais vaistais.